Oscars 2018: See The Full List Of Nominees Here

Oscars 2018: See The Full List Of Nominees Here
Kindly Click Here to JOIN Our WhatsApp Group

Oscars 2018: See The Full List Of Nominees Here
The most prestigious award in the film industry, the Oscars have announced the full list of nominees for this year’s awards.

The 2018 Oscars which will be hosted by Jimmy Kimmel, will hold on Sunday, March 3rd.

Check out the full list of nominees below

Best Production Design nominees are
Beauty and the Beast
Blade Runner 2019
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

Best Costume Design nominees are
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria and Abdul

Best Cinematography nominees are
Bladerunner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
Shape of Water

Best Sound Mixing nominees are
Baby Driver
Blade Runner
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Editing nominees are
Baby Driver
Blade Runner
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Live Action Short nominees are
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmet
The Silent Child
Watu Wota / All of Us

Best Visual Effects nominees are
Blade Runner 2049
Guardian of the Galaxy vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best Original Score nominees are
Han Zimmer (Dunkirk)
Jonny Greenwood (Phantom Thread)
Alexandre Desplat (The Shape of Water)
John Williams (Star Wars: The Last Jedi)
Carter Burwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Makeup and Hair Styling nominees are
Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

Best Film Editing nominees are
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Most Viewed  Osun State Poly Iree HND Admission Screening Date, Fees – 2017/18

Best Supporting Actress nominees are
Mary J Blige – Mudbound
Alison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Live Action Short nominees are
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

Best Foreign Language Film nominees
A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

Best Supporting Actor nominees are
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins – The Shape of Water
Christopher Plummer – All the Money in the World
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Documentary Short nominees are
Edith + Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Best Actor In A Leading Role nominees are
Timothee Chalamet in Call Me By Your Name
Daniel Day Lewis in Phantom Thread
Daniel Kaluuya in Get Out
Gary OIdman in Darkest Hour
Denzel Washington in Roman J. Israel, Esq.

Best Actress In A Leading Role nominees are
Sally Hawkins in The Shape of Water
Frances McDormand in Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie in I, Tonya
Saoirse Ronan in Lady Bird
Meryl Streep in The Post

Best Picture nominees are
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature Film nominees are
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Most Viewed  PHOTO: Bobrisky Steps Out In Black Bra

Best Documentary Feature nominees are
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Best Director nominees are
Christopher Nolan for Dunkirk
Jordan Peele for Get Out
Greta Gerwig for Lady Bird
Paul Thomas Anderson for Phantom Thread
Guillermo del Toro for The Shape of Water

Best Song nominees are
Mighty River from Mudbound
Mystery Of Love from Call Me By Your Name
Remember Me from Coco
Stand Up For Something from Marshall
This Is Me from The Greatest Showman
Original Screenplay nominees are
The Big Sick – Emily V Gordon and Kumail Nanjiani
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird – Greta Gerwig
The Shape of Water – Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (story by Guillermo del Toro)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Best Animated Short nominees are
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
Adapted Screenplay nominees are
Call Me By Your Name – James Ivory
The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H Weber
Logan – Scott Frank, James Mangold and Michael Green
Molly’s Game – Aaron Sorkin
Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees

Loading...

Do You Want Us To Promote Your Music/Video Or Advert?? Inquiries WhatsApp or Call: 2348135417077 or Mail Spellsmedia@gmail.com

Leave a Reply

Close
%d bloggers like this: